Matura 2023

Dlaczego warto rozpocząć przygotowywania do matury 2023 z języka angielskiego od 1 klasy szkoły średniej i intensywnie uczyć się w klasie maturalnej?

 

Przygotowania do różnych ważnych dla nas wydarzeń często zaczynamy jak najwcześniej jeśli chcemy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Podobnie z przygotowaniem do egzaminu maturalnego – warto zacząć je jak najwcześniej. W klasie maturalnej nauka do matury powinna być intensywna i dobrze rozplanowana. Nowa matura 2023 może się wydawać trudniejsza od poprzedniej, jednak nie należy się tym przerażać. Wystarczy zapoznać się z jej specyfiką oraz systematycznie i wytrwale się do niej przygotowywać, nie zrażając się trudnościami. Wielu młodych ludzi uczy się języka angielskiego od najmłodszych lat, jednak nie każdy ma pozytywne nastawienie i chęć do nauki tego języka i nie każdemu przychodzi ona łatwo. Bardzo często uczniom w szkole średniej, mimo kilku lat nauki, wciąż mylą się czasy, poznane słówka szybko uciekają z pamięci, a umiejętności czytania, słuchania, pisania i mówienia w języku angielskim wymagają rozwinięcia. 

Droga Uczennico, Drogi Uczniu szkoły średniej,

Droga Maturzystko, Drogi Maturzysto, 

Przygotowanie się do matury z języka angielskiego, jak zapewne wiesz, jest bardzo ważne i wymaga wiele czasu i wysiłku. Im wcześniej je rozpoczniesz, tym lepiej.

 

Bardzo dobre zdanie matury jest możliwe, jeśli:

1. Zapoznasz się ze specyfiką matury 2023 i oswoisz się z zadaniami jakie spotkasz w części pisemnej i ustnej egzaminu. 

Jedną z nowości są mediacje, które na początku mogą być niełatwe. Do zasad pisania różnych form wypowiedzi też trzeba się przyzwyczajać i ćwiczyć umiejętność tworzenia tekstów według pewnych wytycznych. Niejednokrotnie transformacje i zadania z lukami mogą również sprawiać trudność. Ze wszystkimi rodzajami zadań maturalnych można sobie poradzić kiedy się je pozna i wyćwiczy. 

 

2. Dobrze rozwiniesz umiejętność rozumienia tekstu czytanego, rozumienia ze słuchu, pisania i mówienia na poziomie, jaki potrzebny Ci będzie do jak najlepszego zdania matury pisemnej i ustnej.

Nawet jeżeli dużo czytasz i słuchasz po angielsku, trzeba dużo ćwiczyć na przykładach zadań maturalnych, ponieważ mają one swoją specyfikę. Umiejętność pisania różnych form wypowiedzi, poruszając podane w poleceniu punkty i spełniając wszystkie kryteria wymaga doskonalenia. Ważne jest również nauczenie się przydatnych zwrotów, o których często uczniowie nie pamiętają się, a których użycie w wypowiedzi pisemnej jest wysoko punktowane. Zadania na maturze ustnej nie są trudne, ale mówienia na różne tematy trzeba się nauczyć, nawet wówczas, gdy nie mamy pomysłu co powiedzieć. Należy rozwinąć swoją kreatywność i przełamać barierę przed używaniem języka angielskiego w mowie. Niestety, w szkole często nie ma wystarczająco dużo czasu i nie ćwiczy się mówienia. Co więcej, w ostatnich latach na maturze nie było części ustnej. Od roku szkolnego 2022/2023 wraca ona na maturę i nie wolno zapominać o przygotowaniu do niej.

 

3. Materiał, który trzeba opanować do matury będzie podzielony na mniejsze części, co sprawi, że nauka będzie skuteczniejsza, a zdobyta w porcjach wiedza pozostanie na dłużej w pamięci.

 

4. Będziesz się uczył/a języka angielskiego w przyjemnej atmosferze i podejdziesz do nauki z pozytywnym nastawieniem. 

Rozpoczynając przygotowanie do matury w klasie 1 zminimalizujesz stres odczuwany w klasie maturalnej i przez kilka lat będziesz uczył/a się w miłej atmosferze mając świadomość przygotowywania się do egzaminu krok po kroku, bez żadnej presji. Rozłożenie materiału na porcje i przyswajanie go w przeciągu kilku lat powoduje, że tuż przed egzaminem można skoncentrować się na powtórkach, zamiast stresować się ogromem nowej wiedzy np.: wieloma nowymi, nieznanymi słówkami, które trzeba zapamiętać. 

Bezstresowa nauka w przyjemnej atmosferze i pozytywne nastawienie jest bardzo ważne. Niezależnie od tego czy masz do matury jeszcze kilka lat czy jesteś w klasie maturalnej, postaraj się przygotowywać do egzaminu właśnie w taki sposób. Stres, niechęć i negatywny stosunek do nauki języka angielskiego blokują przyswajanie nowej wiedzy, a także utrudniają korzystanie z już zdobytych informacji i umiejętności. Często wówczas wydaje nam się, że nic nie pamiętamy, nic nie umiemy i że wszystko nam się miesza. To normalne! Tak właśnie działa stres! Tak naprawdę mamy w głowie te potrzebne słówka, znajomość struktur gramatycznych i potrafimy mówić czy pisać po angielsku, ale ważne, aby się przy tym nie blokować tylko na ile to możliwe na spokojnie podchodzić do każdego zadania i z przyjemnością uczyć się języka angielskiego. 

 

Droga Uczennico, Drogi Uczniu szkoły liceum lub technikum, 

Jeśli jeszcze nie przystępujesz do matury w tym roku, ale chciałabyś/chciałbyś już teraz zacząć przygotowywać się do tego ważnego egzaminu z języka angielskiego, zapraszamy Cię na kurs, który pomoże Ci bez stresu i w przyjemnej atmosferze poznać specyfikę egzaminu oraz krok po kroku rozwijać potrzebne umiejętności i zdobywać wiedzę niezbędną do tego, aby bardzo dobrze przygotować się do matury i zdobyć z niej jak najwięcej punktów. 

 

Droga Maturzystko, Drogi Maturzysto, która/y w tym roku szkolnym zdajesz maturę,

Jeśli nie czujesz się dobrze przygotowana/y do egzaminu i stresujesz się tym, wymyślenie co powiedzieć na maturze ustnej lub co zawrzeć w wypowiedzi pisemnej sprawia Ci trudność, mediacje lub jakakolwiek część egzaminu jest dla Ciebie niełatwa, chcesz rozwinąć swoją umiejętność czytania, słuchania, pisania i mówienia oraz mieć pewność, że bardzo dobrze zdasz maturę, zapraszamy Cię na nasz intensywny kurs dedykowany uczniom klas maturalnych. 

Z nami szybko i w przyjemnej atmosferze przygotujesz się do egzaminu maturalnego i zdasz go osiągając bardzo dobry wynik. 

 

W razie pytań i wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.

ZAPISY DO SZKOŁY JĘZYKOWEJ ELC

 

Kurs Angielskiego

Kurs języka angielskiego

Kurs Francuskiego

Kurs Portugalskiego

Kurs Hiszpańskiego

Kurs hiszpańskiego